I UDAJ SIĘ DO LEKARZA

Powiedz lekarzowi o swoich zamiarach. Jeśli będzie to konieczne, zleci Ci odpowiednie badania. Będzie chciał Cię również przebadać i dowiedzieć się co nieco o Twoim zdrowiu.

 

II ZDOBĄDŹ SIĘ NA ZIMNE PRYSZNICE

Nie jest to punkt obowiązkowy. Wszak wielu zaczyna i bez tego sposobu na uprzednie hartowanie. Jednak rozpoczęcie morsowania od wdrożenia regularnego zimnego prysznica ma swoje duże zalety. Stosowanie zimnego natrysku (ok. 10 stopni Celsjusza) może znacznie obniżyć ryzyko wystąpienie szoku termicznego podczas morsowania (aż o 20-30%).

 

III ZNAJDŹ TOWARZYSTWO

Jako początkujący powinieneś poszukać doświadczonej osoby, która Tobą pokieruje i podpowie co masz robić w danych momentach. Doświadczonym morsom również nie zaleca się samotnej kąpieli.

 

IV SPAKUJ POTRZEBNE RZECZY

Oczywiście najważniejsze są: strój kąpielowy, ręcznik i suche ciepłe ubrania na przebranie. Natomiast oprócz tego równie ważne są:

czapka i rękawiczki, buty neoprenowe, karimata/koc, szlafrok no i oczywiście ciepła herbata w termosie.

 

V ODPOWIEDNIO SIĘ UBIERZ I PRZYGOTUJ

Najwygodniej będzie jechać w miejsce morsowania już w stroju kąpielowym. Oczywiście załóż na niego ciepłe rzeczy.

 

VI PRZED WEJŚCIEM ZRÓB ROZGRZEWKĘ

To jedna z najważniejszych zasad. Tak, jak przed każdym bieganiem powinieneś robić rozgrzewkę, tak również przed taką kąpielą. I o ile pewnie niejednemu biegaczowi zdarza się biegać bez rozgrzewki, tak morsowanie bez tej czynności nie ma racji bytu. Jest po prostu bezpośrednim zagrożeniem dla Twojego życia.

 

VII PEWNIE, A ZARAZEM POWOLI, WCHODŹ DO WODY

Po rozgrzewce nie zwlekaj, tylko od razu przejdź do powolnego zanurzania się. Możesz wejść do pasa, do klatki piersiowej czy do szyi. Ostatnią fazę zanurzania będzie łatwiej Ci zrobić, gdy policzysz sobie do trzech lub też w trakcie tego będziesz rozmawiał z osobą obok. Niektórzy jednak preferują uprzednio ochlapać nieco kark i klatkę piersiową, szczególnie w miejscu serca.

 

VIII UBIERZ SIĘ OD RAZU PO WYJŚCIU Z WODY

Po takiej kąpieli pewnie przez około 5 minut będziesz czuł przyjemne ciepło. To Twój czas na szybkie ubranie się i rozpoczęcie rozgrzewania. Ponownie możesz wykonać krótkie, lecz lekkie, ćwiczenia. Owiń się w koc i napij ciepłej herbaty.

JAK ZOSTAĆ MORSEM

Pogoda

Kalendarz

KONTAKT

NA SKRÓTY

ul. Dekutowskiego 5/1

39-400 Tarnobrzeg

 

tel. 512 968 275

bodymors@op.pl

Copyright © Tarnobrzeskie Stowarzyszenie BODYMORS

2011 - 2024